BANANOWCE
Inne rozmiary na zapytanie |
BANANOWCE
Bananowce to soczyście zielone, szybko rosnące tropikalne rośliny, które przywodzą na myśl wakacje w egzotycznych krajach. Szczególnie cieszą tych miłośników egzotyki, którzy lubią szybko widzieć efekty swojej pracy. Bananowce bowiem rosną tak szybko, że ich wzrostowi dosłownie można się przyglądać.
Także odmiany karłowe, które sprawdzają się szczególnie jako rośliny doniczkowe, rosną bardzo szybko. Odmiany karłowe bananowców mogą dorastać do 2 metrów. W porównaniu do osiągającego nawet 15 m wysokości banana zwyczajnego są rzeczywiście karłowe.
Choć bananowce pokrojem przypominają drzewa, są jednak bylinami. Zbudowane są z tak zwanego pnia pozornego - kłodziny, która utworzona jest z pochw liściowych.
Różne odmiany bananowców różnią się między sobą, osiąganym rozmiarem, barwą liści i kwiatów oraz odpornością na niższe temperatury.
Banany, które jadamy są owocem najpopularniejszego bananowca na świecie a jest nim banan zwyczajny czyli Musa x paradisiaca, nazywany również rajską figą. Pochodzi z Azji Południowo Wschodniej, obecnie uprawiany dla owoców na całym świecie aż w 130 państwach, spośród których największym producentem jest Tajlandia.
Bananowce rodzą w ciągu jednego roku zwykle od 5 do 15 liści, a 10 to minimum. Liście żyją nie dłużej niż dwa miesiące, a w tropikach, w sezonie, odnawiają się w tempie jednego na tydzień. Liście bananowców są miękkie, delikatne i dość cienkie, dlatego wystawione na silny wiatr mogą się porozrywać. Liście Bananowców wykorzystuje się np. do owijana jedzenia. W Azji spożywa się też jego kwiaty, na surowo lub po ugotowaniu.
Wymagania, uprawa i pielęgnacja bananowców:
Stanowisko
Bananowce gruntowe najlepiej będą rosły w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Doniczkowe, uprawiane w pomieszczeniu potrzebują miejsca jasnego, najlepiej w pobliżu okna. Przez cały rok dobrze jest zapewnić bananowcom temperaturę między 18-21 stopni. Roślinę warto wystawiać w sezonie na dwór, wcześniej trzeba ją stopniowo przyzwyczaić do słońca.
Podlewanie
Bananowce potrzebują obfitego podlewania, szczególnie latem. Ziemia powinna być stale jednakowo i umiarkowanie wilgotna. Hodując w donicy; wodę, która spłynie do podstawki należy wylać, aby korzenie w niej nie stały. Zimą podlewamy bananowce nieco oszczędniej, zwłaszcza te wykopane z gruntu i przeniesione do chłodniejszego pomieszczenia.
Podłoże
Najlepsze podłoże dla Bananowców to podłoże o neutralnym pH, przepuszczalne i z warstwą drenażową.
Nawożenie
Bananowce odwdzięczą się piękną barwą liści oraz szybszym przyrostem, jeśli do podlewania raz w tygodniu dodamy nawozu do roślin zielonych.
Zimowanie
Bananowce mrozoodporne wykopane z gruntu do donicy można przezimować na jeden z następujących sposobów: 1. W domu, w temperaturze powyżej 15°C, w miejscu z jak największą ilością światła. lub 2. W miejscu, gdzie temperatura będzie w granicach od 5°C do 12°C, wówczas roślina przejdzie w czas spoczynku i ilość światła może być ograniczona. Wtedy też podlewane należy ograniczyć do minimum.
Problemy
Bananowce są dość odporne na choroby. Brzegi liści schną i brązowieją, gdy rośliny podlewane są zbyt rzadko. Jeżeli liście żółkną, bananowcowi brakuje składników odżywczych. Warto chronić rośliny przed przeciągami, aby nie pojawiły się przędziorki.
Jeżeli bananowiec będzie uprawiany w idealnych warunkach w 3/4 roku odwdzięczy się, owocując.
Bananowiec - wyjątkowa roślina w Twoim ogrodzie
W naszej ofercie można znaleźć wiele gatunków bananowców, które są w różnym stopniu odporne na ujemne temperatury. Dzięki temu doskonale sprawdzą się jako rośliny doniczkowe, które zachwycają swoim oryginalnym wyglądem. Bananowiec nieodłącznie kojarzy się z klimatem dżungli, dlatego z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom egzotyki. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Na naszej stronie można znaleźć odpowiedzi na wszelkie pytania związane z uprawą oraz pielęgnacją.