Palmy Mrozoodporne Rośliny Egzotyczny Palmy do Ogrodu

 

 

 

 

WYSZUKIWARKA ROŚLIN

 

 

UPRAWA KAKTUSÓW MROZOODPORNYCH

 

1. Przygotuj im właściwe stanowisko

Kaktusy wymagają stanowiska słonecznego, suchego i ubogiego w składniki odżywcze. Z tego względu podłoże powinno być bardzo dobrze zdrenowane.

Aby zapewnić dobry odpływ nadmiaru wody, dobrze sprawdzi się wzniesiony zagon obłożony kamieniami lub podparty murkiem oporowym.

Na spodzie takiego zagonu usyp warstwę drenażową z grubych kamieni (grubość warstwy drenażowej od 40 do 50cm). Kamienie zasyp keramzytem a następnie zagon wypełnij mieszanką z:

- 1/3 ziemia ogrodowa ph 6-6,5

- 1/3 torf odkwaszony ph 6-6,5

- 1/3 keramzyt

 

 

 

 

 

Po posadzeniu kaktusów, podłoże wokół nich przykryj czarną agrowłókniną. Na agrowłókninę wysyp 2-5cm keramzytu, żwiru, grysu lub innego materiału ozdobnego.

Na tak przygotowanym stanowisku lekkie podlewanie kaktusów jest konieczne jedynie w okresie wzrostu i zawiązywania pąków kwiatowych (od późnej wiosny do wczesnego lata).

Bezpośrednio po nasadzeniu nie należy stosować nawozów mineralnych dopiero, kiedy zauważymy, że roślina przyjęła się w ogrodzie można przystąpić do dokarmiania nawozami mineralnymi, będzie to rok po nasadzeniu.

Po okresie zimowym, aby wzmocnić kaktusy oraz przygotować je do okresu kwitnienia zaczynamy nawożenie. Najlepiej jest zastosować nawozy o przedłużonym działaniu typu Osmocote.

 

2. Przygotuj kaktusy do nadejścia zimy

Powodzenie w uprawie kaktusów mrozoodpornych w ogrodzie w dużej mierze zależy od właściwego ich przezimowania. Otóż jesienią rośliny te muszą zostać przesuszone, wręcz do tego stopnia, aby ich pędy były lekko powiędnięte. To przygotuje je do wejścia w stan spoczynku, w którym przetrwają temperatury minusowe.

No, ale przecież u nas jesień jest deszczowa! Dlatego też w tym okresie musimy odciąć dostęp wody opadowej do zagonów z kaktusami. Można to osiągnąć poprzez rozłożenie nad kaktusami foliowego daszka.

Jak to zrobić? Można zbić ze sobą dwie deski pod kątem prostym i wbić w ziemię z boku kaktusowej rabaty. Na przeciwnym boku rabaty wbijamy kolejne deski, które będą stanowiły przeciwległą podporę daszku. Następnie pomiędzy podporami rozciągamy folię. Pod takim daszkiem kaktusy doskonale przezimują. Zamiast folii możesz też położyć szybę. Ważne, aby daszek był przezroczysty i do kaktusów dochodziły promienie słońca. Daszki usuwamy na wiosnę i kaktusy podlewamy, aby obudziły się do wzrostu. Dodatkowo młode kaktusiki w pierwszym roku uprawy warto okryć gałązkami sosnowymi. W kolejnych latach wystarczą same daszki chroniące przed opadami deszczu.

 

 

 

 

3. Wybierz dla kaktusów odpowiednie towarzystwo

Kaktusy mrozoodporne doskonale komponują się w ogródkach skalnych i żwirowych. Mogą być doskonałym pomysłem na zazielenienie miejsc szczególnie suchych, na których nie radzą sobie inne rośliny. Będą doskonale komponować się w towarzystwie juk, agaw, niskich traw okrywowych.

Do uprawy razem z nimi dobierz rośliny wymagające niewiele wilgoci, z których stworzysz wspaniały, egzotyczny ogród kserofitów.