Palmy Mrozoodporne Rośliny Egzotyczny Palmy do Ogrodu

 

 

 

 

WYSZUKIWARKA ROŚLIN

 

 

UPRAWA AGAW MROZOODPORNYCH

Agawa jest rośliną niezbyt wymagającą w uprawie, jednak trzeba jej zapewnić specyficzne warunki. Zdecydowanie łatwiej jest uprawiać ją w ogrodzie, niż w mieszkaniu.

 

 

Jakie agawy wybieramy do nasadzenia w ogrodzie Wybieramy agawy o mrozoodporności odpowiedniej do miejsca nasadzenia.

Miejsce do nasadzenie. Agawa to piękny sukulent, który niejednokrotnie osiąga imponujące rozmiary, dlatego od samego początku powinniśmy zapewnić agawie wystarczającą przestrzeń.

Co lubi Agawa? Agawa najlepiej rośnie w pełnym słońcu w temperaturze 18-20ºC, co zapewnia jej optymalny wzrost. Unikamy miejsc zacienionych, ponieważ rozeta agawy straci swój zwarty kształt liści.

Jakie podłoże powinniśmy zastosować? Najlepiej rosną w ziemi dobrze przepuszczalnej o odczynie 6,5pH.

 

W związku z tym, że agawy lubią podłoże dobrze zdrenowane dobrze sprawdzi się wzniesiony zagon. Na spodzie takiego zagonu należy usypać warstwę drenażową z grubych kamieni (grubość warstwy drenażowej od 20 do 50cm). Kamienie zasyp keramzytem i następnie zagon wypełnić mieszanką składającą się z:

- 1/3 ziemia ogrodowa ph 6-6,5

- 1/3 torf odkwaszony ph 6-6,5

- 1/3 keramzyt

Po posadzeniu agawy, podłoże wokół niej można przykryć czarną agrowłókniną, następnie na agrowłókninę wysypać grubą warstwę keramzytu lub żwiru-grysu, jako warstwę dekoracyjną.

 

Jak nawozimy Agawę? Podczas sadzenia oraz wkrótce po nim nie należy stosować nawozów mineralnych. W początkowym okresie wysokie stężenie soli mineralnych nie sprzyja, bowiem rozwojowi korzeni. Po roku od nasadzenia, od wiosny do jesieni nawozimy Agawę raz na miesiąc nawozem do kaktusów i sukulentów.

Najlepiej jednak jest zastosować nawozy o przedłużonym działaniu typu Osmocote, który stosuje się tylko raz, na wiosnę. Zimą nie nawozimy rośliny.

 

 

Kiedy podlewamy? Agawy nie wymagają częstego podlewania, nie lubią zbytniej wilgoci. Jednakże w okresie wzrostu (od późnej wiosny do wczesnego lata) nie można doprowadzić do przesuszenia podłoża.

Choroby i szkodniki, na co uważamy? Agawy nie chorują często. Nadmiar wilgoci u Agaw prowadzi do wystąpienia chorób grzybowych.

Zwracamy uwagę również na liście, gdzie mogą żerować miseczniki, wełnowce oraz tarczniki. Roślinę opryskujemy Mospilanem.

 

Jak zimujemy agawy ogrodowe?

Powodzenie w uprawie agaw mrozoodpornych w ogrodzie w dużej mierze zależy od właściwego ich przezimowania.

Agawa jest rośliną mrozoodporną, jednak należy zabezpieczyć jej korzenie przed przemarzaniem. Możemy to uczynić, przykrywając glebę podczas nasadzania czarną agrowłókniną, a następnie zasypaniem agrowłókniny n.p.: keramzytem.

Jesienią i zimą, należy chronić rozetę liści agawy przed opadami, aby do serca nie dostała się woda. Można to osiągnąć poprzez rozłożenie nad agawami np.: foliowego daszka. Pod takim daszkiem agawy doskonale przezimują. Zamiast folii można też położyć szybę.

Ważne, aby daszek był przezroczysty i do agawy dochodziły promienie słońca. Daszki usuwamy na wiosnę a agawy podlewamy, aby obudziły się do wzrostu.

Zadaszenie dla agawy montujemy już w drugiej połowie września, aby podłoże w okolicy korzeni agawy zdążyło wyschnąć przed pierwszymi przymrozkami.

 

 

 

Liście agawy zachowują swój zielony kolor, dlatego też, są ozdobą nawet, gdy spadnie śnieg.

 

 

Agawa wykorzystywana jest do produkcji takich alkoholi jak Tequila, Mezcal i Pulque. Dawniej robiono z niej też papier oraz liny i sznurki. Niektóre gatunki agaw posiadają także zastosowanie lecznicze. W Meksyku produkuje się Syrop z Agawy (zwany także nektarem z agawy) - który stosowany jest, jako środek słodzący.

Agawa ogrodowa jest rośliną, która bardzo atrakcyjnie wygląda w pojedynkę. Nie oznacza to jednak, że tylko tak mogą być wykorzystane w pełni jej walory estetyczne. Możemy sadzić ją w grupach, tworząc swego rodzaju rabatę z setkami innych roślin. Dobrze prezentuje się również z niskimi bylinami okrywowymi oraz trawami. Może być ciekawym elementem niejednego ogrodu skalnego. Przede wszystkim jednak musi rosnąć w słońcu, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że będzie nas zachwycała swoim naturalnym pokrojem oraz naturalną barwą liści.